Kategoria B

Samochody osobowe do 18 roku życia i do 3,5 tony (można rozpocząć mając 17 lat i 9 miesięcy) Szkolenie kategorii B składa się z 30 godzin kursów teoretycznych (w tym minimum 4 godziny szkolenia teoretycznego i ćwiczeń z pierwszej pomocy dla ofiar wypadków drogowych) i 30 godzin praktycznych.

Kategoria B w pierwszej kolejności uprawnia do kierowania samochodem osobowym, dostawczym lub ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. To właśnie z myślą o tych pojazdach powstała ta kategoria. Jednak z biegiem czasu przepisy i rynki uległy zmianie, a kierowcy klasy B zyskali więcej praw.

Kategoria B uprawnia do kierowania ciągnikami rolniczymi, pojazdami wolnobieżnymi oraz zestawami składającymi się z takich pojazdów oraz lekkich przyczep (do 750 kg DMC).

Umożliwia również jazdę jednośladami o pojemności silnika do 50 cm3 i mocy do 4 kW oraz motocyklach o pojemności silnika do 125 cm3 i mocy do 11 kW i masie do -stosunek wagowy do 0,1 kW/kg. Jednak w tym drugim przypadku musisz mieć klasę B od co najmniej 3 lat. W obu przypadkach nie ma ograniczeń co do pojemności, ale moc silników (jeśli są elektryczne).

Kategoria B+E

Ta kategoria umożliwia prowadzenie pojazdów o dmc do 3,5 tony, w tym przyczep.

Na szkolenie składa się 15 h jazdy wraz z przyczepą.

Przewiń na górę